Direksiyon sınavında yapılması gerekenler nelerdir

Uzun bir ehliyet sınavı maratonunu geçtiniz kursa gittiniz ehliyet sınavına girdiniz. Yazılı sınavı başarıyla atlattınız. Şimdi sizi sırada direksiyon sınavı bekliyor. Peki direksiyon sınavında neler yapılması gerekiyor biliyor musunuz.

Direksiyon sınavına gitmeden önce mutlaka rahat elbiseler giymenizi tavsiye ediyoruz. Kalın mont rahat hareket etmenizi engelleyecek kabanlar kesinlikle giymeyin. Rahat olun fazla heyecana kapılmayın. Araca bindiğinizde koltuğun ayarlarının size uygun olduğuna emin olun ayaklarınız pedala denk gelmiyorsa koltuğu biraz ileri çekin. Emniyet kemerinizi takın ve daha sonra aynaları kontrol edin. Dikiz aynası tam istediğiniz yerde olsa bile en azından elinizle biraz kıpırdatmanız size artı puan kazandıracaktır.

direksiyon sınavı

direksiyon sınavı

Her şey güzel kemerinizi taktınız aynaları kontrol ettiniz. Kontağı anahtar yuvasına sokup aracın viteste olup olmadığını kontrol edin. Vitesi boşa alıp kontağı çevirin. Aracı hareket ettirmek için ayağınızı debriyaja basın ve vitesi 1 e getirin. Aracı ne tarafa doğru kaldıracaksanız o tarafın sinyalini verin ve araç gelip gelmediğini aynalardan kontrol edin.

Yol boşsa debriyajı ayağınızdan hafif hafif kaldırıp yine hafifçe gaz vermeniz gerekiyor. Hareket etmeden önce el firenini indirmeyi unutmayın araç hareket etmeyecektir. Yola çıktınız fazla hızlanmadan şeridinizi takip edin fazla hız yapmanıza gerek yok ayağınızı debriyaja basıp vitesi 2. konuma alın.

Eğer ki ışıklı bir kavşak veya U dönüşü yapmak gerekirse kavşaklarda ışığa uyun kırmızı ışık yanıyorsa mutlaka durup vitesi 1. seviyeye getirmek gerekiyor dönüşlerde sinyal vermeyi kesinlikle unutmayın.

Dönüşlerde ve kavşak yaklaşımlarında sinyal verdikten sonra arka tarafınızda ve dönüşe yakın şeritte araç olup olmadığını mutlaka aynalardan kontrol edin.

Dönüşlerden sonra direksiyon hakimiyetini kaybetmeden sağ şeritten devam etmeyi ihmal etmeyin heyecan yapmadan süratinizi sabit tutun gaza fazla yüklenmeyin.

Araç hangi yöne yanaştırılıyorsa o yöne doğru sinyal vermeyi ihmal etmeyin. Aracı park edeceğiniz yer müsait ise oraya doğru yanaşırken debriyaja basın ve park yerine gelince firen yardımıyla aracı durdurun. Vitesi boşa alıp el firenini çekmeyi ihmal etmeyin. Araçtan inerken emniyet kemerinizi çıkartıp ineceğimiz taraftan araç gelip gelmediğini kontrol edin geçmiş olsun sınavı başarıyla geçtiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bir önceki yazımız olan Bütün Ehliyetler Değişiyor Ne zamana Kadar Yeni Ehliyet Alınacak başlıklı makalemizde Bütün Ehliyetler Değişiyor, ehliyetler değişiyor ve ehliyetler ne zamana kadar değişecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuya yapılan yorumlar
  1. siz siz olun bayan şoförlerden uzak durun :D

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>