6:32 pm - Çarşamba Eylül 17, 2014

Lise Öğrencileri için Yurtta Kalmak

Perşembe, 14 Mart 2013, 10:31 | Eğitim Öğretim, Öğrenci Köşesi | 1 Yorum
Yazar mebci

Sponsorlu bağlantılar

Lise Öğrencileri için Yurtta Kalmak

yurt

yurt

Yurt ortamı özellikle son dönemlerde büyük gelişme göstermiş, devletin okullar için sağladı yurtlar daha kaliteli hale getirilmiştir. Bunun ile birlikte yurtlar, öğrenciler için daha cazip gelmeye başlamıştır. Aslında bunun sebebi yurtların öğrencilere sağladığı katkılardan ileri geliyor.

Öncelikle uzun vadede düşünecek olursak, lise öğrencileri için yurt demek: dengi arkadaşları veya diğer okul arkadaşları ile 4 yıl boyunca aynı binayı paylaşmak demek. Kendine ait bir yatak, bir dolap, bir masa demek. Lise çağındaki bir çocuk için bunlar sorumluluk duygularının gelişmesi anlamına gelir. Her sabah annesinin iyi niyeti ile yatağını toplamamasından sonra lisede yatak toplamayı adet haline getirmek, okul yönetimi tarafından özenle kontrol edilmesinden dolayı odasını her gün temizlemek, düzenli hale getirmek insana ilerleyen dönemde oldukça fayda sağlar. Bir odayı arkadaşlarıyla paylaşmak o kişiye paylaşma duygusunun gelişmesini sağlarken, bir insan ile nasıl anlaşabileceğini öğrenmesini sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda çekingen bir bireyin yurt ortamında yaşayarak oldukça aktif hale gelebileceğini de göstermektedir.

Ayrıca anlık olarak düşünüldüğü zaman, arkadaşlarıyla aynı ortamı paylaşması onu ders çalışmaya itebilir, anlamadığı yerleri arkadaşlarına sorabilme imkanına sahip olabilir. Arkadaşlarıyla her an oyun oynayabilir, sohbet edebilir. Daha sosyal olacak şekilde yetişebilir. Ailesinden uzak kalması sebebi ile hayatın zorluklarına yavaş yavaş göğüs gerebilir.

Tabi bunca faydayı düşünürken zararlarını da göz önünde tutabiliriz. Yurt ortamının en büyük zararı arkadaşlarını seçmek konusunda seçici davranılmamasından ileri gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Liseli öğrencilerden yaşlılara bilgisayar eğitimi başlıklı makalemizde bilgisayar eğitimi, Liseli öğrencilerden yaşlılara bilgisayar eğitimi ve liselilerden bilgisayar kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

etiketler: , ,

1 response to "Lise Öğrencileri için Yurtta Kalmak"

  1. berkay diyor ki:

    yalan hepsi 1 odada 10 kişi ne tek yatak ne çalışma masası

Yorum Yazın